Anasayfa
2018-04-20 03:30:38 ( 49 izlenme )
Reklamlar

Kanser teşhisinde devrim yaratacak buluş… Renk değiştiği anda…

İmplant, bazı kanser türlerinin belirtileri arasında yer alan kanda artan kalsiyum oranını tespit edip implantın takılı olduğu yerdeki derinin rengini değiştiriyor. Bilim insanları implantın henüz geliştirme aşamasında olduğunu ancak gelecekte kanserin erken teşhisinde kullanılabileceğini söylüyor.

Sciente Translational Medicine adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmaya göre implant en yaygın kanser türleri olan meme, prostat, akciğer ve bağırsak kanserlerinin yanı sıra böbrek yetmezliğinde de işaret veriyor. Deney fare ve domuzlarda başarıyla denendi.

İmplantın insanlara da uygulanması durumunda gelecekte insanlar implantın üzerindeki derinin renk değiştirdiğini fark ettiği anda doktora giderek kanseri erken aşamada teşhis etme imkanına sahip olacak.

Araştırmaya liderlik eden ETH Zurich Biyosistem Bilimi ve Mühendisliği Profesörü Martin Fussenegger “Kanserde erken teşhis hayat kurtarır” diyor ve ekliyor: “Günümüzde insanlar ancak tümör sorun yaratmaya başladığında doktora gidiyor. Maalesef o zaman da genellikle çok geç oluyor.

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Uçağı Beklerken Sıkılan Kadından Havalimanında Muazzam Bir Limbo Gösterisi Sarışını Görünce Kendini Kaybeden Hacı Amca Sosyal medya bu sokak röportajını konuşuyor Gecenin Bir Yarısı Metroya Otostop Çeken Gençler ve Onları Gidecekleri Yere Kadar Bırakan Makinist